Yurtdışından Türkiye'ye Yatay Geçiş

Bize Ulaşın

Yurtdışından Türkiye’ye Yatay Geçiş

Türkiye’de üniversite eğitimi için yurtdışındaki okulları tercih eden çok sayıda öğrenci bulunuyor. Yurtdışında eğitim görmenin birçok avantajı var ancak bazı durumlarda öğrenciler eğitimlerine Türkiye’de devam etmeyi tercih ediyorlar. Yurtdışında okuduğu üniversiteden ya da bölümünden memnun olmayan öğrenciler, yatay geçiş imkanı ile Türkiye’de eğitim almaya devam edebilirler.

 

Yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş için mevzuat ve düzenlemeler her yıl değişiyor. Ayrıca her üniversitenin yatay geçiş şartları da farklılık göstermektedir. Bu konuda ne yapacağınızı ve nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız eğer bizimle iletişime geçebilir ve yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 

Yurtdışından Türkiye’ye Yatay Geçiş için Gerekli Belgeler

  1. Mezun olunan lise tarafından verilen lise diplomasının onaylı kopyası. (ASLI GİBİDİR yapılmalı)
  2. Kayıtlı olunan üniversite tarafından hazırlanan, imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi. Öğrenci belgesinin güncel olması gerekiyor.
  3. Kayıtlı olunan üniversitenin öğrenci işleri tarafından onaylanan transkript ve ders içerikleri. Not sistemi ve öğrenim dili bu belgede belirtilmiyorsa mutlaka eklenmeli.
  4. Öğrencinin, ÖSYM tarafından yapılan sınava girdiği yıla ait YKS sonuç belgesi. Bu belge ÖSYM’nin resmi web sitesinden alınmalı.
    Kayıtlı olunan üniversitenin hazırladığı disiplin cezası olup olmadığını belirten imzalı ve mühürlü belge.
  5. Yurt dışı kontenjanını kullanarak kayıt yaptıran öğrenciler için programa kabul edilmelerini sağlayan sınav sonuç belgesi
  6. İngilizce yeterlilik belgesi
  7. Kimlik belgesinin arkalı önlü kopyası
  8. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş başvuru formu

 

Başvuru yapacağınız üniversite ya da bölüm bu belgeler haricinde de sizden belge isteyebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız üniversite ile ilgili mutlaka bizimle iletişime geçip detaylı bilgi almalısınız.

 

Yurtdışından Türkiye’ye Yatay Geçiş Kontenjanları
Yatay geçiş hakkınızın bulunuyor olması her üniversiteye geçiş yapabilirsiniz anlamına gelmiyor. Başvuru yapacağınız üniversitenin yatay geçiş için kontenjan açmış olması gerekiyor. Kontenjan açılmamışsa yatay geçiş başvurusu yapamıyorsunuz. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtını kaldırdı. 2020-2021 eğitim ve öğretim güz dönemini kapsayan bu karar, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık bölümlerini kapsamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir