Ukrayna’da YÖK Denkliği

Ukrayna’da eğitim son yıllarda Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçimidir. Öğrenciler birçok avantajı sebebiyle Ukrayna’da eğitim görmek istiyorlar. Sizler de birçok avantajının olması sebebiyle Ukrayna’da eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Yurtdışında eğitim görmek isteyenlerin en büyük sorunlarından biri ülkemizde diploma denkliği olmamasıdır. Ukrayna’da YÖK denkliği vardır.

 

YÖK üniversite giriş sınavıyla girilmeyen yurtdışı üniversitelerinde okul tanıması gerekiyor.  Okul tanınması olmadan öğrenciler denklik başvurusu yapamıyorlar.  Ukrayna’da üniversite okumadan önce seçtiğiniz kurumun YÖK tarafından tanındığından emin olmanız gerekiyor.  Ukrayna’da genel olarak birçok bölümün YÖK ile denkliği vardır. Ukrayna’da aldığınız diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmayacağı konusunda tereddüt ediyorsanız hemen bize ulaşın ve sizi bu konuda aydınlatalım. Ukrayna’da şuan YÖK tarafından 100 civarında üniversite tanınmaktadır.

 

Ukrayna’da YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

Ukrayna’da belirli üniversiteler Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınıyor. Resmi olarak tanınan üniversitelerin diplomaları ülkemizde geçerlidir.   Ukrayna üniversitelerine kayıt yaptırırken öncelikle gideceğiniz üniversitenin diploma denkliği için YÖK’e dilekçe yazmanız gerekiyor.  Sizler için Ukrayna’da YÖK denkliği olan üniversiteler hakkında bilgi veriyoruz.

 

Ukrayna’dan aldığınız üniversite diploması Bologna Anlaşması gereği tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.  Ayrıca Rusya ve Amerika Birleşik Devletlerinde de geçerli olacaktır.  Ukrayna’da lisans, yüksek lisans ve doktora diplomalarınız dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde geçerli olacaktır. Ülkede tanınan üniversitelerde okuduktan sonra diploma aldığınızda YÖK başvurusu yaparak denkliğinizi alabilir ve ülkemizde mesleğinizi yapabilirsiniz.

 

YÖK Denkliği Olmadan Yapılacak Meslekler

Ukrayna’da YÖK denkliği her bölüm için şart değildir. Bunun için  doktorluk, eczacılık, diş hekimliği,  inşaat mühendisliği, mimarlık ve avukatlık gibi meslekleri denklik olmadan yapamazsınız. Bunun için bize başvurarak bu bölümlerde denklik olan üniversitelere kayıt olmalısınız.

 

YÖK denkliği olmadan yapılacak meslekler  özel sektördeki bölümlerdir. Ülkemizde özel sektörde çalışabileceğiniz birçok bölümde YÖK denkliğine gerek yoktur. Uçak mühendisliği, gemi kaptanlığı, işletme ve ekonomi gibi çok sayıda bölümde YÖK denkliği olmadan da okuyabilir ve mezun olunca Türkiye’deki özel üniversitelerde çalışmaya başlayabilirsiniz.  Ukrayna’da YÖK denkliği olan üniversiteler için bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir