Ukrayna’da Yaşamak İçin Ne Gerekli?

Ukrayna’da yaşamak birçok Türk vatandaşının hayalidir. Hem gelişmiş bir sosyal hayatı olması hem de çok ucuz bir ülke olması Türk vatandaşları için geçerli sebepler arasındadır. Ayrıca 2017 yılından bu yana Türkiye’den Ukrayna’ya turistik amaçlı sadece yeni kimlik kartıyla gidebiliyorsunuz. İki ülke arasında gelişen ekonomik ilişkiler Ukrayna’yı yaşam için seçen kişi sayısında artış olmasını sağlamıştır.

Ukrayna’da eğitim de çok gelişmiştir. Ülkedeki  üniversitelerin önemli bir bölümü dünyada ilk 500 ve ilk 1000 arasında yer almaktadır. Her yıl yüzlerce Türk öğrenci Ukrayna’da sınavsız olarak üniversite okumaya gitmektedir. Ukrayna’ya yerleşmek için öncelikle oturma izni ya da vize almanız gerekiyor. Bu durum öğrenciler ya da farklı amaçlarla ülkeye yerleşecekler için geçerlidir.

 

Ukrayna Vizesi Nasıl Alınır?

Ukrayna’da oturma izni almak için bir davetiye kullanabilirsiniz. Eğitim göreceğiniz eğitim kurumu da size davetiye gönderebilir.  Ukrayna öğrenci vizesi için hafta için konsolosluğa başvurularınızı yapabilirsiniz. Ukrayna vizesi için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Pasaport aslı ve fotokopisi
  • 1 tane vesikalık fotoğraf
  • Ukrayna Eğitim Bakanlığı davetiye yazısının aslı ve fotokopisi
  • Vize ücretinin ödendiğini gösteren 3 tane banka dekontu
  • Sağlık Bakanlığı onaylı AiDS testi
  • Devlet hastanesinden verilen sağlık raporu
  • Transkript
  • Formül A doğum belgesi gibi belgeleri vermelisiniz.
  • 3 ayı kapsayan içinde en az 1000 Dolar olan banka hesap dökümü

Transkript, , Aids testi, sağlık raporu,  doğum belgesi, lise diploması apostilli olmalıdır. Bu işlemi bağlı bulunduğunuz yerdeki kaymakamlık ve valiliklerden ücretsiz yaptırabilirsiniz.

 

Ukrayna öğrenci vizesi süresi gelen davetiyedeki süreyle sınırlı olacaktır. Bu davetiye en fazla 1 yıllık olmaktadır. Davetiyenin süresini her yıl Ukrayna’da uzatabilirsiniz. Kanunlara göre eğitim için ülkeye gelenler 15 Ağustos ile 15 Kasım arasında ülkeye girişlerini gerçekleştirebilirler.

 

Ukrayna’da yaşamak için yukarıda belirttiğimiz belgeleri sunduğunuzda başvurunuzu konsolosluğa yapabilirsiniz.  Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrenciler başvuru sürecinde danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir. Ukrayna’da yaşamak için vize başvurusu, üniversite başvurusu, konaklama, uçak biletleri gibi tüm konularda danışmanlarımız sizlere yardımcı oluyor. Üniversiteyi sınavsız okumak için sizler de Ukrayna’yı tercih etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir