Ukrayna’da Yaşam

Ukrayna, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Gerek köklü üniversiteleri gerekse de hızlı sosyal hayatıyla Ukrayna, Türk öğrenciler için oldukça çekici bir eğitim ülkesidir.  Ukrayna’da yaşam maliyetleri birçok Avrupa ülkesine göre ucuzdur.  Ülkede para birimi Grivna’dır. Asgari ücret ise ortalama 150 Dolar civarındadır.  En düşük yaşam aralığı 65 Dolar civarındadır. Ukrayna’da üniversite okumak isteyenler çok uygun yaşam maliyetleriyle geçinebilirler.

Ukrayna’da yaşamak diğer Avrupa ülkelerinin yanında çok daha ucuzdur. Ayrıca yaşam standartları da yüksektir. Bu avantajları öğrencilerin ülkeye yoğun ilgi göstermesini sağlamaktadır. Ülkede gıda ve konaklama maliyetleri de Türkiye ile birbirine çok yakındır. Ortalama gelir düzeyinde olan aileler dahi çocuklarını Ukrayna’da hiç zorlanmadan ülkemizde eğitim görüyormuş gibi okutabilirler.  Ayrıca ülkede günlük aktiviteler ülkemizle karşılaştırıldığında çok daha uygun rakamlardadır. Döviz kurundaki fark sebebiyle diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi zorlanmazsınız.

Ukrayna’da Konaklama

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrenciler ülkemizde olduğu gibi farklı konaklama seçeneklerini tercih edebilirler. Üniversitelerin yurtlarında yüksek standartlarda kalabileceğiniz gibi özel yurtlarda da kalabilirsiniz.  Öğrenciler Ukrayna’da en çok yurtları tercih ediyor. 2-3 kişilik odalarda kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ortamda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Yurtlarda yemeklerinizi kendiniz yaparak beslenme masraflarınızı da azaltabilirsiniz. Ayrıca yurtlarda çamaşırhanelerde kıyafet de yıkayabilirsiniz.

Ukrayna’da konaklama seçenekleri arasında özel yurtlar da vardır. Özel yurtlarda daha gelişmiş imkanlar vardır. Özel yurtlar biraz daha yüksek maliyetli olsa da bütçenize uygun bir özel yurt da bulabilirsiniz. Kişi sayısı, yurdun özellikleri ve imkanları özel yurt fiyatlarında belirleyicidir.

Ukrayna’da yaşam için evleri tercih eden öğrenci sayısı da çok fazladır. Okula yakın konumda, gelişmiş ulaşım seçeneklerine sahip bir evde ülkemizden daha uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Ülkede eşyalı dairelerde kalmaya başlayabilirsiniz.

Ukrayna’da Sosyal Hayat

Ukrayna’da sosyal hayat son derece gelişmiştir. Kiev, Odessa, Lviv gibi üniversite şehirlerinde sinemalar, konser salonları, tiyatrolar ve müzeler bulabilirsiniz. Ayrıca sportif faaliyetlere de katılabilirsiniz. Ülkede gece hayatı ve günlük sosyal  hayat da çok hızlıdır. Ülkede sosyal hayatın hızlı olmasının yanında birçok etkinlik ekonomik olduğu için tüm öğrencilerin katılabileceği maddi boyutlardadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir