Ukrayna’da Eğitim Almanın Avantajları

Bize Ulaşın

Ukrayna’da Eğitim Almanın Avantajları

Ukrayna, Türk öğrenciler tarafından son zamanlarda üniversite eğitimi için en sık tercih edilen Avrupa ülkelerinden biridir. Ukrayna’da eğitim almanın avantajları fazla olduğu için her yıl yüzlerce Türk öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için bu ülkeyi tercih etmektedir. Ukrayna’da eğitimi cazip hale getiren avantajlar şu şekildedir;

Sınav ve Puan Şartı: Ukrayna’da eğitim almak isteyenler için sınav zorunluluğu yoktur. Lise diplomasını almış olan her öğrenci Ukrayna’da üniversite okuyabilir. Ayrıca bir puan şartı da yoktur. Öğrenim puanınız kaç olursa olsun diplomanız varsa eğitim alabilirsiniz.

Yüksek Eğitim Standartları: Ukrayna üniversiteleri Avrupa’nın en köklü eğitim kurumları arasında gösterilebilir.  Kurumlarda modern atölye, laboratuvar ve dersliklerde gelişmiş sosyal imkanlarla eğitim görebilirsiniz.  Ukrayna devlet üniversiteler dünyadaki çeşitli araştırmalar ilk 500 ya da ilk 1000 üniversite arasında yer alıyor.

Diploma Denkliği:  Avrupa Üniversiteler Birliğine birçok Ukrayna üniversite üyedir. Bu yüzden Bologna Anlaşması ile diplomalar Avrupa Birliği ülkelerde geçerlidir.  Ayrıca Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kurumlara yatay geçiş de yapabilirsiniz. Ukrayna diploması aynı zamanda YÖK denkliğine de sahiptir. Ülkemizde de bu diplomayla sorunsuz olarak mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Öğrenci Merkezli Eğitim: Ülkemizde üniversitelerde daha çok ezberci eğitime geçiş vardır. Ancak Ukrayna üniversiteleri teorik eğitim yanında uygulamalı, öğrenci merkezli eğitime önem verir.  Uygulamalı eğitimler meslek hayatınızda size birçok kolaylık sağlayacaktır.

Çok Dilli Eğitim: Ukrayna’da eğitim dili genel olarak Rusçadır. Ancak akademik eğitimde İngilizce olan çok sayıda bölüm de vardır. Ülkede Ukraynaca eğitim de alabilirsiniz. Ukrayna üniversitelerinden akademik düzeyde Rusça, İngilizce ve Ukraynaca öğrenerek ayrılabilirsiniz. Dil sorununuz varsa bir yıl dil eğitimi alabilirsiniz.

Ekonomik Üniversite Ücretleri:  Avrupa’da kaliteli üniversitelerde eğitim ücretleri çok yüksektir. Ancak Ukrayna’da Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerinde çok ekonomik ücretlerle eğitim görebilirsiniz. Kısıtlı bütçeniz olsa dahi üniversite okuyabilirsiniz.

Hareketli ve Ucuz Sosyal Hayat: Ukrayna’da sosyal hayat  Odessa,  Kharkiv,  Kiev gibi birçok gelişmiş şehir vardır. Bu şehirlerde tiyatro salonu, konser salonu, müze ve gece hayatı bakımından hareketli bir yaşam bulabilirsiniz. Ayrıca Ukrayna’da yaşam maliyetleri ve konaklama da birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ekonomiktir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir