Ukrayna’da Diş Hekimliği Okumak

Diş hekimliği ülkemizde en popüler üniversite bölümleri arasındadır. Sınırlı sayıda üniversitelerde olsa da öğrenciler lise eğitiminden sonra diş hekimliği okumanın hayalini kurarlar.  Ülkemizde diş hekimliği puanları çok yüksek olduğu için sınav süreci öğrenciler için biraz stresli geçer. Bu durumu yaşamak istemeyen öğrenciler yurtdışında eğitim görmeyi tercih ediyor. Ukrayna diş hekimliği için en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Ukrayna’da diş hekimliği okumak isteyen her yıl çok sayıda öğrenci olmaktadır.

 

Ukrayna’da Lviv, Odessa, Kiev,  Harkov  gibi sosyal hayatı gelişmiş şehirlerde diş hekimliği bölümünü okuyabilirsiniz. Ülkede sınava girmenize gerek kalmadan diş hekimliği bölümlerine başvuru yapabilirsiniz. Ukrayna diş hekimliği için lise diplomanızı vermeniz yeterlidir.  Diplomanızla birlikte istediğiniz üniversitede diş hekimliği bölümünü okumaya başlayabilirsiniz.

 

Ukrayna’da Diş Hekimliği Olan Üniversiteler

Ukrayna’da diş hekimliği olan üniversiteler Avrupa’nın ve dünyanın en köklü kurumlarıdır. Ülkede gelişmiş imkanlarla diş hekimliği lisans eğitimini tamamlayabilirsiniz. Ternopil Devlet  Tıp Üniversitesi, Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesi,  Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi,  Lviv Ulusal Tıp Üniversitesi,  Sumy Devlet Üniversitesi,  Odessa  Ulusal Tıp Üniversitesi gibi kurumlarda diş hekimliği bölümünü bulabilirsiniz.

 

Ukrayna’da diş hekimliği okumak için lisans eğitimi süresi 5 yıldır. Ülkede eğitim dilini öğrenmeniz için bir yıl hazırlık okuyabilirsiniz. Diş hekimliği Rusça, İngilizce ve Ukraynaca okuyabilirsiniz.  Lisans eğitimizi bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora da yapabilirsiniz.

 

Ukrayna Diş Hekimliği Fiyatları

Ukrayna diş hekimliği fiyatları birçok Avrupa ülkesinden çok daha uygundur. Türkiye’de üniversite okuma maliyetleriyle yakın bir fiyata yurtdışında diş hekimliği eğitimi alabilirsiniz. Ülkedeki eğitim kurumlarında eğitim standartları ve öğretim kadrosu gelişmiştir.  Gelişmiş sosyal hayatla birlikte uygulamalı eğitim sistemi diş hekimliği okumak isteyenler için çok doğru bir tercihtir.

Ukrayna üniversiteleri diş hekimliği bölümünden mezun olanlar Bologna kriterlerine uygunluk sebebiyle  Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli bir diplomaya sahip olurlar. Ukrayna’da diş hekimliği okumak isteyenler ayrıca YÖK denkliği olan bir diplomaya da sahip olurlar. Aldığınız diplomayla Türkiye’de diş hekimliği yapabilirsiniz. Ukrayna’da diş hekimliği okumak istiyorsanız  aklınıza takılan tüm soruları bize sorabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir