Sumy Devlet Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi ülkenin kuzeyinde yer alan Sumy şehrinde bulunur. Üniversite 1948 yılında kurulmuştur ve köklü bir tarihe sahiptir. Üniversitede 15 bin üzerinde öğrenci vardır. Ayrıca bunlardan 13 bin kadar tam zamanlı lisans eğitimi görmektedir. Uluslararası Times Higher Education ve QS Dünya Üniversite Sıralamaları içinde iyi yerlerde gösterilen bir üniversitedir. Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bulunmaktadır.

 

Sumy Devlet Üniversitesi eğitim dili Rusça ve İngilizcedir. Ayrıca bu dillerden birine hakim olan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf tutularak bir üst sınıfa da geçirilebilmektedir. Okulda 1992 yılından beri yabancı uyruklu öğrenciler bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizden de çok sayıda öğrenci eğitim almak için okula gitmektedir. Okul Bologna eğitim sistemine kayıtlıdır ve bu haliyle kaliteli bir eğitim verilmektedir.

 

Sumy Devlet Üniversitesi Konaklama ve Yaşam

Sumy şehri Ukrayna kuzeyinde Rusya sınırında bulunur. Nehir kenarında yer alan sakin bir şehirdir. Düzenli ve planlı bir şehir olarak bilinir. Ukrayna’daki sanayi bölgelerinden biridir. Ulaşım son derece ucuzdur. Ayrıca öğrenciler için Kiev ve Harkov’dan düzenli tren seferleri vardır. Şehirde konaklamak için ev tercih eden öğrenciler zorlanmaz. Ev kiraları çok uygun fiyatlarladır. Bunun dışında yurtlarda da kalabilirsiniz. Ayrıca yeme içme giderleri de çok düşüktür.

 

Sumy Devlet Üniversitesi Bölümleri

Sumy Devlet Üniversitesi; Tıp Fakültesi, Teknik Bilimler Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi alanlarındaki bölümlere sahiptir. Bu fakültelerde yer alan bölümler;

Tıp Fakültesi: Tıbbi Biyoloji, Fizyoloji ve Fizyopatoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Genetik, Cocuk Saglığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı, Adli Tıp.

Teknik Bilimler Fakültesi: Mekanik Mühendisliği Teknolojisi,Makina Takım Ve Sistem,Üretim Araçları, Hidrolik Ve Pnömatik, Kimya Sanayi Ekipmanları Ve İş Yapı Malzemeleri, Dinamik Ve Mukavemet, Soğutma Makinaları Ve Teçhizatları, Kimya Teknolojileri, Enerji Yönetimi, Uygulamalı Malzemeler

Ekonomi Fakültesi: Finans, Ekonomik Girişim, İşletme, Pazarlama
Beşeri Bilimler Fakültesi: Tercümanlık, Gazetecilik, Hukuk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir