Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi

Bize Ulaşın

Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi

Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi; 1930 yılından bu yana Ukrayna’daki en önemli eğitim kurumlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversite devlet kurumudur ve akademi olarak da geçmektedir. Kurum Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Okulda eğitim dili Rusçadır. Okulda 7 farklı eğitim binası vardır. Bu binalarda özel laboratuvar, bilgisayar odaları, yabancı dil laboratuvarları ve geniş kütüphane bulunmaktadır.

 

Odessa Mimarlık ve Mühendislik Akademisi, Odessa şehir merkezinde yer almaktadır. Okul bünyesinde 6 öğrenci yurdu, kantin, spor merkezi, öğrenci polikliniği ve sağlık merkezi yer almaktadır. Mimarlık ve mühendislik alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kurum alanında Avrupa’nın en kaliteli kurumları arasında görülmektedir. Kurumda çok sayıda eğitim görevlisi ve kendi alanında uzman bilim insanı görev almaktadır.

 

Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi Bölümleri

Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi faaliyet alanı içinde birçok bölümü barındırmaktadır. Üniversite bünyesinde Endüstri ve Mühendislik, Ekonomi ve Yapı Yönetimi, Yapı ve Hidrolik Sistemleri, İnşaat Teknolojisi, Su Endüstri ve Sıhhi Mühendislik, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık alanlarında eğitim görebilirsiniz.

 

Okuldaki tüm bölümlerde Rusça bilmeyen adaylar hazırlık sınıflarında eğitim görürler. Hazırlık sınıfında eğitim gören kişiler de bu sınıfın ücretini ödemekle yükümlüdür. Hazırlık sınıfı sonrasında istediğiniz bölüme giriş yapabilirsiniz. Bunun için lise diplomanız yeterli olacaktır. Üniversiteden aldığınız diploma YÖK tarafından denk sayılmaktadır. Yani ülkemizde geçerli bir diploma sahibi olabilirsiniz.

 

Odessa’da Barınma ve Yaşam

Odessa Şehri, Karadeniz’deki en büyük liman şehirleri arasındadır. Şehirde 22 üniversite vardır. Mimarlık ve mühendislik okumak isteyen kişiler için en uygun okul ise Odessa Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesidir. Şehirde ulaşım ucuzdur ve sosyal yaşam güçlüdür. Şehirde ortalama 200 bin öğrenci lisans ve üstü seviyelerde eğitim görür. Barınma için üniversitenin kendi bünyesindeki yurtlar lüks ve uygun fiyatlıdır. Ayrıca şehir merkezinde ev tutarak da yaşayabilirsiniz. Ev kiraları da diğer büyük şehirlere göre daha uygun maliyetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir