Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi

Taras Shevchenko Üniversitesi; ülkedeki en çok öğrencinin bulunduğu Kiev’de yer alır. Üniversite eğitim hayatına 1834 yılında başlamıştır. Bu haliyle ülkedeki en köklü 3 üniversiteden biridir. Adını ülkenin ünlü şair ve ressamı Taras Shevchenko’dan alan üniversite bugün Ukrayna’nın en prestijli üniversitesi olarak görülmektedir. Dünya sıralaması içinde de ilk 1000’de yerini almıştır.

 

Taras Shevchenko Üniversitesi, 1994 yılında Cumhurbaşkanı Leonid Kravchuk tarafından “Ulusal” statüsüne getirilmiştir. Her yıl 350’nin üzerinde doktora ve yüksek lisans tezi sunulur. Ayrıca ülkede 20 binin üzerinde öğrenci vardır. Okulda 15 fakülte ve 5 enstitü bulunur. Okul dünyadaki çok önemli akademik ve araştırma kuruluşlarıyla iletişim halindedir. Üniversite 51 ülkeden 145 üniversite ve 15 uluslararası kurumla ortak projeler yürütür. Okul her Ukraynalı öğrencinin girmeyi hedeflediği bir eğitim kurumudur. Üniversitede eğitim dili Rusça, İngilizce ve Ukraynacadır. Bu dillerden birini tam bilen bir öğrenci doğrudan lisans eğitimine geçebilir.

 

Taras Shevchenko Üniversitesi Konaklama

Kiev, ülkedeki en büyük şehirlerden biridir. Bu yüzden öğrenciler kolaylıkla ev bulabilirler. Ancak ev kiraları biraz masraflı olabilir. Taras Shevchenko Üniversitesi konforlu yurtlara sahiptir. Okulun kendi yurtlarında da uygun ücretlere yüksek standartlarda konaklayabilirsiniz.

 

Üniversite öğrencilere sosyal etkinlikler bakımından da zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. Okulda bilgisayar kulüpleri, spor tesisi, kafeteryalar ve dans salonları bulunmaktadır. Birçok sosyal etkinlikle güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

 

Taras Shevchenko Üniversitesi En Çok Tercih Edilen Bölümler

Üniversitede; Tıp Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Jeoloji Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, İktisat Fakültesi, Tarih Fakültesi, Mekanik ve Matematik Fakültesi, Radyofizik Fakültesi, Sibernetik Fakültesi, Psikoloji Fakültesi, Sosyoloji Fakültesi, Fizik Fakültesi bulunmaktadır. Bu fakülteler içinde en çok tercih edilen bölümler ise Tıp, Hukuk, Ekonomi ve Psikoloji bölümleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir